تست MBTI یا شخصیت‌شناسی مایرز بریگز

تست MBTI

تست MBTI یک آزمون ارزیابی و سنجش ترجیحات شخصیتی بر اساس مدل شخصیت‌شناسی MBTI است که به شما کمک می‌کند تیپ شخصیتی خودتان را بر اساس تئوری مایرز و بریگز پیدا کنید. تست MBTI در انتخاب شغل، رشتهٔ تحصیلی، ارزیابی منابع انسانی شرکت‌های بزرگ و کوچک، استخدام و بهبود کیفیت رابطه عاطفی و ازدواج کاربرد دارد. فراموش نکنید نتیجهٔ به دست آمده از تست MBTI ممکن است همراه با خطا باشد و تنها یک قدم اولیه برای تعیین تیپ شخصیتی شماست. بعد از اتمام تست لازم است توضیحات تیپ شخصیتی خودتان را مطالعه نمایید. شناسایی دقیق تیپ شخصیتی نیازمند دریافت راهنمایی از مربیانِ آموزش‌دیدهٔ MBTI است. MBTI علاوه بر این کاربردهای گسترده‌ای برای رشد فردی و تعالی سازمان‌ها دارد.

دقت کنید برای استفاده از کاربردهای حرفه‌ای‌تر MBTI از جمله تحلیل روابط عاطفی، ارزیابی منابع انسانی و استخدام حتماً باید از یک متخصص و کارشناس MBTI کمک بگیرید و صرفاً نمی‌توانید بر اساس نتیجه‌ای که از تست به دست می‌آورید تصمیم‌های سرنوشت‌ساز و فوری بگیرید.

دقت داشته باشید که MBTI هرگز یک تست نیست، بلکه ابزاری است که به کمک آن می‌توانید ترجیحات اصلی خودتان را شناسایی کنید. آزمون MBTI فقط یک قدم اولیه برای تخمین و حدس تیپ شخصیتی شماست که امکان دارد به دلایل مختلف با خطا همراه باشد و به همین دلیل لازم است با راهنمایی یک مربی حرفه‌ای یا شرکت در یک کارگاه معتبر MBTI نسبت به صحت نتیجهٔ آزمونتان اطمینان حاصل کنید.

MBTI چه کمکی به رشد فردی می‌کند؟

MBTI به شما کمک می‌کند با شناخت تیپ شخصیتی‌تان، قبل از تصمیمات مهم، از سر ناچاری دست به آزمون و خطا نزنید و با تحلیل درستِ موقعیت، آن‌چیزی را که برایش ساخته شده‌اید و برای شما مناسب‌تر است انتخاب کنید (شغل، رشته‌ی تحصیلی، همسر مناسب، شریک کاری، کارمندان سازمان و …)

وقتی توانایی‌ها و استعدادهای واقعی‌تان را بشناسید دیگر نگران اینکه می‌توانید در کاری موفق شوید یا نه نخواهید بود، چون انتظارات و توقعاتتان را متعادل و معقول می‌کنید، این باعث می‌شود با آرامش و اعتماد به نفس بیشتری تصمیم‌گیری کنید

با شناخت خصوصیات و ترجیحاتِ دیگران،‌ معیارها و ارزش‌هایی که برای شما مهم است را پیدا خواهید کرد در نتیجه تصمیم‌گیری بهتر و مطمئن‌تری در مورد شریک عاطفی‌‌تان خواهید داشت. MBTI به شما کمک می‌کند معیارهای قبلی‌تان را هم بازنگری و در صورت لزوم اصلاح کنید.

در انتخاب شریک کاری و یا کارمندان سازمان‌تان واقعیت‌ها را در نظر می‌گیرید و با دانستن علم تیپ‌شناسی بهره‌وری و در نتیجه فروش نهایی سازمان را افزایش دهید

به عنوان مدیر یک سازمان، بهتر می‌توانید در مورد اینکه به چه فردی و با چه توانمندی‌ها و استعدادهایی نیاز دارید تصمیم گیری کنید و می‌توانید مطمئن باشید تمامِ پست‌های سازمان‌تان را افرادی شایسته، توانمند و همان‌هایی که دنبالشان بودید اشغال کرده‌اند.

مهم‌ترین سوالاتی که ممکن است داشته باشید و MBTI می‌تواند پاسخ نسبتا مناسبی به آن‌ها بدهد:

  • استعدادهای واقعی من شامل چه مواردی است؟
  • من برای چه کاری ساخته شده‌ام؟ کدام کارها را بهتر و راحت‌تر می‌توانم انجام دهم؟
  • کدام کارها هستند که با صرف انرژیِ کمتری می‌توانم در آن‌ها تبدیل به یک متخصص شوم؟
  • در برقراری ارتباط با دیگران توجه به چه خصوصیاتی مهم است و باعث می‌شود رابطه‌‌ای روان و بدون تنش داشته باشم؟
  • مسیر شغلی که در آن احتمال موفقیتم بیشتر است و رضایت کامل‌تری به من می‌دهد چیست؟
  • کدام عوامل شخصیتی هستند که دانستن آن‌ها به من کمک می‌کند شخص مناسبی را برای ازدواج انتخاب کنم؟

تست MBTI

توضیحات لازم برای شرکت در آزمون

  • در هر کدام از پرسش‌ها، عبارتی که به بهترین شکل توصیف‌کننده‌ی ویژگی‌های شماست را انتخاب نمائید
  • پاسخ درست و غلط وجود ندارد، در هر کدام از سوالات عبارتی را انتخاب کنید که آن‌چه «هستید» را به خوبی توصیف می‌کند
  • برای پاسخ دادن به سوالات خیلی فکر نکنید و وسواس نداشته باشید و اولین گزینه‌ای که به ذهنتان می‌رسد را انتخاب نمایید